عمومی

خواص قرص امگا3 برای پوست و مو

خواص قرص امگا 3 | 22 خاصیت قرص امگا 3 برای سلامتی

 

خواص قرص امگا 3 خاصیت قرص امگا 3 برای لاغری و کاهش وزن فواید قرص امگا 3 برای پوست و مو و بدنسازی را در سایت فتوکده می خوانید

 

خواص قرص امگا 3 برای سلامتی بدن

 

 

اسید چرب امگا 3 از اسیدهای چرب اشباع نشده بوده و برای تنظیم و کنترل فعالیت های بدن بسیار ضروری هستند ولی بدن انسان قادر به ساخت آن نیست.

 

امگا 3 تشکیل شده از سه اسید چرب آلفا لینولنیک، دوکوزاهگزائنوئیک اسید و ایکوزا پنتانوئیک اسید است و هر سه از نظر تغذیه ای بسیار حائز اهمیت می باشند.

 

بیشترین مقدار امگا 3 در مواد غذایی گیاهی مانند مغز گردو، روغن و کنجاله کاملینا، بذر کتان و روغن دانه های چیا قرار دارد. اسیدهای چرب امگا 3 با قرار داشتن در غشای سلولی در فعالیت های فیزیولوژیک بدن نقش حیاتی دارند.

 

یکی از بهترین منابع تامین امگا 3 ماهی است که در ماهی های چرب میزان این ماده بیشتر می باشد. مصرف امگا 3 باعث تقویت حافظه و توان ذهنی شده شده و از پیری زودرس ممانعت می کند.

 

 

22 خواص و خاصیت قرص امگا 3

 

کاهش بیماری های قلبی

 

امگا 3 در کاهش بیماری های قلبی عروقی نقش بسزایی داشته و روغن ماهی منبع امگا 3 بوده و خطر بیماری های قلبی و آریتمی های قلبی را کاسته و در کاهش کلسترول بد موثر می باشد.

 

مصرف قرص امگا 3 باعث تقویت قلب می شود.

 

لاغری و بدنسازی

 

قرص امگا 3 باعث کاهش وزن شده و افرادی که در رژیم غذایی خود مواد حاوی امگا 3 مصرف می کنند وزن آن ها کاهس محسوسی می یابد.

 

مصرف امگا 3 بطور منظم به همراه ورزش باعث تناسب اندام و حفظ سلامتی بدن می شود.

 

کاهش عوارض اگزما

 

مصرف مکمل های اسید چرب باعث کاهش عوارض اگزما تا 23% می شود.

 

اگزما در اثر واکنش های آلرژیک و التهاب ایجاد شده و مصرف قرص امگا 3 نقش بسیاری در کاهش التهاب داشته و علائم ناشی از اگزما را رفع کرده و سلامتی پوست را حفظ می کند.

 

قرص امگا 3 برای رفع آرتروز

 

قرص امگا 3 باعث کاهش التهاب در بدن شده و تاثیر زیادی در بهبود آرتروز مفاصل دارند.

 

آتروز التهاب مفاصل میان استخوان ها بوده و مکمل های امگا 3 ساییدگی و سفتی مفاصل را کاهش داده و باعث سلامتی اسخوان ها می گردند.

 

کاهش افسردگی

 

مصرف امگا 3 موجود در ماهی تاثیر زیادی در کاهش افسردگی داشته و در افرادی که امگا 3 کمتری مصرف می کنند، افسردگی در آن ها بیشتر به چشم می خورد.

 

قرص امگا 3 از ترکیبات اصلی سروتونین بوده و در بهبود روحیه و شادی نقش زیادی دارد.

 

ناتوانی در یادگیری

 

امگا 3 تاثیر زیادی در سلامتی مغز انسان داشته و اسیدهای چرب موجود در امگا 3 باعث افزایش غلاف میلین پوشش سلول های عصبی شده و عملکرد مغز را افزایش می دهد.

 

کودکانی که دچار ناتوانی در یادگیری هستند، توصیه می شود در رژیم غذایی آنان قرص امگا 3 گنجانده شود.

 

افزایش تمرکز

 

اگر در برنامه غذایی روزانه خود امگا 3 را قرار ندهید احتمال ابتلا به ضعف تمرکز در شما بیشتر می شود. افرادی که مصرف منظم قرص امگا 3 را در برنامه غذایی خود قرار داده اند، سطح تمرکز آنان بطور چشمگیری افزایش یافته و فرایند یادگیری بهبود پیدا می کند.

 

بی خوابی

 

افرادی که سطح بالایی از امگا 3 را دریافت می کنند، خواب باکیفیت تری خواهند داشت.

 

خوردن امگا 3 در صبح بیشتر توصیه می شود، زیرا مصرف آن در شب باعث بی خوابی شده و فرد در انجام کارهای روزانه خود دچار خستگی و عدم تمرکز می شود.

 

ناخن های شکننده

 

کمبود امگا 3 در بدن باعث پوسته پوسته شدن ناخن ها و شکنندگی آنان می شود.

 

امگا 3 که در منابع حیوانی قرار دارد، بسیار سریع تر از منابع گیاهی جذب بدن شده و خوردن ماهی های چرب از بهترین تامین کننده های امگا 3 بدن به شمار می رود.

 

خواص قرص امگا 3 برای مو

 

امگا 3 موجود در روغن ماهی درخشندگی مو را حفظ کرده و باعث افزایش رشد موها می شود. چربی های امگا 3 منبع تغذیه ای کیسه های ترشحی موها بوده و از ریزش موها جلوگیری می نماید.

 

مصرف قرص امگا 3 التهاب پوست سر را کاهش می دهد.

 

کاهش التهاب

 

امگا 3 در کاهش التهاب خون و بافت ها تاثیر بسزایی دارد و اسیدهای چرب امگا 3 در درمان اختلالات گوارشی موثر است.

 

افرادی که به بیماری های التهابی دچار هستند، باید به رژیم غذایی روزانه خود اسیدهای چرب را از طریق منابع طبیعی بیافزایند.

 

خستگی شدید

 

احساس خستگی مداوم دلایل بسیاری داشته و کمبود امگا 3 یکی از این عوامل می باشد.

 

خستگی مفرط از نشانه های شایع کمبود امگا 3 بوده و برای رفع آن، منابع غذایی حاوی امگا 3 را به برنامه تغذیه ای روزانه بیافزایید تا سطح انرژی شما افزایش یابد.

 

خاصیت قرص امگا 3 در بارداری

 

دلایل اصلی زایمان زودرس هنوز بطور دقیق مشخص نشده است ولی احتمال داده می شود سن مادر، مصرف دخانیات، استرس و کمبود امگا 3 در بدن از عوامل تاثیرگذار در این فرایند باشد.

 

چربی های امگا 3 و ویتامین Dو کلسیم برای گذراندن دوران بارداری سالم بسیار ضروری است.

 

تقویت سیستم ایمنی بدن

 

امگا 3 موجود در منابع حیوانی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و مقاومت بدن افراد را در برابر بیماری های مختلف افزایش می دهد.

 

اسیدهای چرب امگا 3 مقدار سیتوکین و ایکوزانوئیدهای بدن که در سیستم ایمنی بدن نقش دارند را تقویت می نماید.

 

درمان ورم مفاصل

 

امگا 3 موجود در روغن ماهی آرتروز و ورم مفاصل را درمان کرده و باعث کاهش نیاز به دوزهای زیاد داروهای ضد التهاب می گردد.

 

قرص امگا 3 در بیمارانی که به آرتروز دچارند، باعث کاهش فعالیت آنزیم های نابود کننده غضرف شده و روم مفاصل را درمان می کند.

 

مراقبت از چشم

 

امگا 3 تاثیر زیادی در سلامتی چشم ها داشته و از انحطاط ماکولار که به سن بستگی دارد، جلوگیری می کند. قرص امگا 3 بسیاری از نیازهای بدن را تامین کرده و سطح انرژی را افزایش می دهد و مصرف آن برای مراقبت از چشم ها و حفظ سلامتی توصیه می شود.

 

قرص امگا 3 برای پوست

 

برای داشتن پوستی سالم و هیدراته مصرف قرص امگا 3 بسیار موثر بوده و که اغلب در ساختار دیواره سلول ها یافت می شود.

 

کمبود اسیدهای چرب امگا 3 در بدن باعث خشکی پوست شده و هرچه کمبود آن بیشتر باشد خشکی پوست شدیدتر خواهد بود.

 

رفع آلزایمر

 

اسیدهای چرب امگا 3 بیماری آلزایمر را درمان کرده و روغن ماهی از منابع اصلی امگا 3 بوده و نیازهای بدن را به این ماده تامین می نماید.

 

آلزایمر در دوران پیری فرد را دچار کرده و با کاهش دیواره غلاف سلول های مغزی باعث کُند شدن انتقال اطلاعات عصبی شده و فرد را دچار آلزایمر می کند.

 

مراقبت از پوست

 

بیماری های پوستی دلایل بسیاری می تواند داشته باشد و برخی از آن ها بسیار دردناک بوده و افراد سعی در درمان آن دارند.

 

برای درمان مشکلات پوستی نظیر پسوریازیس، خارش، قرمزی پوست، مصرف امگا 3 تاثیر زیادی داشته و از آفتاب سوختگی جلوگیری می کند.

 

کنترل دیابت نوع دو

 

بیمارن دیابتی نوع دو احتمال ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی و سکته را دارند. امگا 3 موجود در روغن ماهی با کاهش کلسترول خون و سطح تری گلیسیرید در بیماران دیابتی موثر و مفید واقع می شود.

 

امگا 3 دیابت را کنترل کرده و سلامتی بدن را حفظ می نماید.

 

بهبود گردش خون

 

امگا 3 عملکرد دستگاه گردش خون را بهبود بخشیده و سطح کلسترول خون را کاهش می دهد و از آسم و نارسایی کلیه پیشگیری می کند.

 

مصرف قرص امگا 3 در افرادی که دچار فشار خون بالا هستند، تاثیر مثبتی داشته و فشار خون را کاهش می دهد.

 

پیشگیری از زخم معده

 

اسیدهای چرب امگا 3 باعث رفع بسیاری از عوامل بیماری زا در بدن شده و در صورتی که داروهای خاصی مصرف می کنید، که باعث ایجاد زخم معده در شما شده مصرف قرص امگا 3 التهاب ناشی از آن را درمان کرده و زخم معده را رفع می کند.

 

آشنایی با خواص قرص زینک پلاس

 

خاصیت قرص امگا 3 برای پوست و مو | سایت فتوکده

درمان مشکلات پوستی اغلب پروسه ای طولانی مدت و هزینه هایی بالا را شامل می شود که شاید برای همه به راحتی مقدور نباشد. بنابراین بهترین راه برای حفظ سلامت پوست، پیشگیری از آسیب های احتمالی به آن است. در این میان رژیم غذایی نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. امگا 3 از جمله مواد غذایی است که تحقیقات فواید بی نظیر آن را برای شادابی و طراوت پوست به اثبات رسانده اند. در این مطلب شما را با خواص امگا 3 برای پوست آشنا خواهیم کرد؛ پس تا پایان ما را همراهی کنید.

قرص امگا 3 و انواع مختلف این قرص را در برندهای مختلف می توانید در داروخانه آنلاین مثبت سبز چک کرده و در صورت تمایل خرید اینترنتی انجام دهید.

امگا 3 چیست ؟

امگا 3 برای چیست؟ اسیدهای چرب امگا 3 چربی هایی مفید برای بدن به شمار می آیند که از طریق رژیم غذایی باید تامین شوند چرا که بدن قابلیت تولید آنها را ندارد. امگا 3 سه نوع مختلف دارد: AHA، EPA و DHA. نوع اول یعنی AHA اغلب در گیاهان یافت می شود در حالی که EPA و DHA معمولا در غذاهای حیوانی وجود دارند. ماهی های چرب مثل سالمون و ساردین، روغن ماهی، دانه هایی همچون کتان و چیا و مغزهایی همچون گردو غنی ترین منابع حاوی امگا 3 محسوب می شوند. افرادی که از این منابع به ندرت در رژیم غذایی خود استفاده می کنند، به ناچار باید به سراغ مصرف امگا 3 بروند. فواید امگا 3 برای بدن شامل موارد گوناگونی می شود که حفظ سلامت پوست تنها یکی از آنهاست.

 

خواص امگا 3 برای پوست

اسیدهای چرب امگا 3 فواید زیر را برای پوست به همراه دارند:

محافظت از پوست در برابر اشعه مضر UV

امگا 3 در برابر اشعه فرابنفش خورشید از پوست حفاظت می کند. با مصرف مقادیر مناسبی از DHA و EPA حساسیت پوست نسبت به آسیب اشعه ماوراء بنفش کاهش یافته و در نتیجه پوست از لک، سوزش و تغییر رنگ در امان خواهد بود. در یک مطالعه مشخص شد که افرادی که از روغن ماهی غنی از EPA و DHA استفاده کرده بودند، پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید 25% نسبت به دیگران قرمزی پوست را کمتر تجربه کرده اند.

کاهش حساسیت به نور

شواهد نشان می دهد که امگا 3 برای پوست احتمالا می تواند این مزیت را نیز داشته باشد که حساسیت به نور را کاهش دهد. در این صورت بثورات پوستی و تاول هایی که بر اثر قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید حاصل می شوند، کمتر خواهند شد. با این حال هنوز در این زمینه به مطالعات بیشتری نیاز است.

کاهش جوش و آکنه با مصرف امگا 3

یکی از مهم ترین دلایل بروز آکنه به وجود التهاب در بدن مرتبط می شود. اگر منابع امگا 3 را در رژیم غذایی خود به مقدار کافی بگنجانید، از بروز آکنه پیشگیری می شود و یا حداقل احتمال بروز آن کاهش می یابد. ایزوترتینوئین یکی از موثرترین درمان ها برای بهبود آکنه است و مطالعات نشان می دهد که مصرف امگا 3 احتمالا می تواند عوارض جانبی ناشی از این دارو را نیز کمتر کند. این موضوع که چگونه امگا 3 می تواند موجب کاهش بروز جوش شود، هنوز پژوهش های بیشتری را می طلبد. ناگفته نماند که امگا 3 می تواند در تنظیم چربی پوست نیز موثر باشد و از این طریق نیز احتمال جوش زدن را کم کند.

کاهش علائم درماتیت آتوپیک و پسوریازیس با امگا 3

برخی از اختلالات پوستی مثل درماتیت آتوپیک و پسوریازیس می توانند علائمی همچون قرمزی، خشکی و خارش پوست را به وجود آورند. مصرف امگا 3 در مقادیر کافی موجب می شود تا پوست قدرت بیشتری در حفاظت از خود در برابر عوامل محرک زا داشته باشد زیرا در این صورت رطوبت پوست بیشتر می شود و زبری آن کمتر احساس خواهد شد. همچنین از آنجایی که میزان حساسیت پوست با مصرف omega 3 کاهش می‎ ‎یابد، از شدت قرمزی و خارش نیز کاسته خواهد شد. مقاله: آیا مصرف امگا 3 به درمان پسوریازیس کمک می کند ؟ را برای کسب اطلاعات بیشتر حتما مطالعه کنید.

 

کاهش احتمال ابتلا به سرطان پوست

تحقیقاتی که متاسفانه تعداد آنها محدود است نشان می دهند که امگا 3 برای پوست این مزیت را نیز دارد که ریسک ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهد. همچنین بر اساس بعضی از مطالعات حیوانی می توان محتمل دانست که مصرف مقادیر کافی از امگا 3 احتمال بروز دیگر انواع سرطان را نیز کم کند.

آیا می توان امگا 3 را به طور مستقیم روی پوست مالید ؟

بله شما می توانید به صورت موضعی نیز از امگا 3 برای پوست استفاده کنید. به این منظور باید کپسول حاوی این ترکیب مغذی را سوراخ کرده و محتویات داخل آن را به پوست بمالید. اما سعی کنید فقط در مناطقی از پوست از امگا 3 استفاده کنید که چرب نباشند. اگر به پوست صورت که چرب است، امگا 3 یا روغن ماهی بمالید، منافذ پوستی بسته شده و احتمال بروز جوش و آکنه بیشتر خواهد شد. تحقیقات نشان می دهد که استفاده موضعی از امگا 3 می تواند روند بهبود زخم های پوستی را نیز تسریع نماید. برای اطلاعات بیشتر مقاله: طرز تهیه ماسک امگا 3 برای پوست و مو را حتما مطالعه کنید.

نحوه استفاده از امگا 3 روی پوست

برای اینکه از امگا 3 به طور مستقیم روی پوست خود استفاده کنید، بهتر است کپسول امگا 3 را از داروخانه تهیه فرمایید. هر زمان از روز که مایلید، با استفاده از یک سوزن محتویات داخل کپسول را خالی کرده و روی صورت خود بمالید. اجازه دهید 10 تا 20 دقیقه بماند و سپس با آب ولرم شستشو دهید. همچنین می توانید به جای کپسول از روغن های حاوی امگا 3 مثل روغن سویا نیز روی پوست خود استفاده نمایید.

 

درمان های پوستی با امگا 3

روغن ماهی یا امگا 3 می تواند به عنوان یک درمان خانگی برای بعضی از مشکلات پوستی مورد استفاده قرار گیرد:

درمان جوش صورت با قرص امگا 3

برخی از مطالعات نشان می دهند که مصرف omega3 تولید لوکوترین B4 را که سبب افزایش سبوم در پوست می شود، کنترل می کند و به این طریق در کاهش جوش صورت ممکن است مفید باشد. به این منظور می توانید کپسول امگا 3 را از داروخانه تهیه نموده و مورد استفاده قرار دهید. همچنین می توانید کپسول امگا 3 را سوراخ کرده محتویات آن را خارج نموده و به مدت حدود 10 دقیقه روی پوست خود که از قبل تمیز کرده اید، قرار دهید. اما دقت داشته باشید که اگر پوستتان خیلی چرب است، مصرف موضعی omega3 ممکن است موجب افزایش آکنه شود. بنابراین اگر مشاهده کردید جوش هایتان بیشتر شده است این درمان را کنار بگذارید.

 

امگا 3 برای سوختگی پوست

امگا 3 برای پوست افرادی که دارای سوختگی های جزئی هستند، می تواند مفید باشد چراکه خاصیت ضد التهابی دارد. همچنین پوست ماهی نیز می توان در چندین مطالعه مورد بررسی قرار گرفته و مشخص شده است که این ماده با دارا بودن اسیدهای چرب omega3 در ترمیم سوختگی و زخم های جزئی مفید واقع شود.

بهبود زخم با امگا 3

اسیدهای چرب امگا 3 که از روغن ماهی بدست می آیند، از عفونت زخم ها پیشگیری کرده و می توانند در بهبود هرچه سریع تر زخم های پوستی موثر باشد. امگا 3 از گسترده شدن زخم جلوگیری می کند اما بدون مشورت با پزشک از مصرف موضعی آن بپرهیزید.

امگا 3 برای ریزش مو

به طور معمول موادی که روی سلامت پوست تاثیرات مثبت دارند، برای مو نیز مفید هستند. در مورد امگا 3 نیز همین طور است. آیا امگا 3 در درمان ریزش مو مفید است ؟ مطالعات نشان می دهد که این ترکیب مغذی می تواند رشد موها را افزایش داده و در کنار تقویت رشد مو از ریزش مو نیز پیشگیری به عمل آورد. یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که امگا 3 حتی در ضخیم تر شدن تارهای مو نیز می تواند موثر باشد. اینکه امگا 3 چگونه در قطع ریزش مو تاثیرگذار است، به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

مقدار مصرف امگا 3 در هر روز

جدول زیر همه چیز را در این رابطه به شما خواهد گفت:

سن مردان زنان دوران بارداری دوران شیردهی
بدو تولد تا 6 ماهگی 0.5 گرم 0.5 گرم
7 تا 12 ماهگی 0.5 گرم 0.5 گرم
1 تا 3 سالگی 0.7 گرم 0.7 گرم
4 تا 8 سالگی 0.9 گرم 0.9 گرم
9 تا 13 سالگی 1.2 گرم 1.0 گرم
14 تا 18 سالگی 1.6 گرم 1.1 گرم 1.4 گرم 1.3 گرم
19 تا 50 سالگی 1.6 گرم 1.1 گرم 1.4 گرم 1.3 گرم
51 سالگی به بعد 1.6 گرم 1.1 گرم

سخن پایانی

امگا 3 برای پوست مزایای قابل توجهی دارد که در این مطلب با مهم ترین آنها شما را آشنا کردیم. منابع غنی از امگا 3 مثل ماهی های چرب را حداقل 2 بار در هفته در رژیم غذایی خود بگنجانید تا با کمبود این ترکیب مغذی مواجه نشوید. امگا 3 فواید بی شمار دیگری نیز دارد که در حفظ سلامتی شما می تواند بسیار تاثیرگذار باشد؛ بنابراین از مصرف منظم آن غافل نشوید.

سوالات متداول در مورد Omega 3 برای پوست

نحوه مصرف امگا 3 برای پوست چگونه است؟

اگر می خواهید به صورت موضعی از امگا 3 استفاده کنید، می توانید 1 یا 2 عدد کپسول امگا 3 را تخلیه کرده و به مدت 10 تا 20 دقیقه روی پوست بگذارید. اگر نمی خواهید از کپسول استفاده کنید، روغن سویا را جایگزین کرده و از آن کمک بگیرید زیرا غنی از امگا 3 است.

آیا برای پوست دور چشم می توان از امگا 3 استفاده کرد؟

بله ترکیب امگا 3 و ویتامین E ترکیبی بی نظیر برای کاهش سیاهی دور چشم است. به این منظور محتویات این دو کپسول را باید با هم مخلوط کنید.

کمبود امگا 3 چه علائم پوستی دارد؟

خشکی پوست یکی از مهم ترین علائم کمبود امگا 3 است که حتی می تواند به اگزما نیز منجر شود. ضعف در تمرکز، اختلال در خواب، شکننده شدن ناخن ها، افسردگی، خستگی مزمن و احتمال ابتلا به بیماری های التهابی از دیگر علائم کمبود امگا 3 به شمار می آید.

امگا 3 چگونه باعث کاهش آکنه می شود؟

امگا 3 سبوم را در پوست کنترل کرده و از این طریق ممکن است به کاهش جوش کمک کند.

بهترین زمان مصرف امگا 3 چه وقت است؟

شما در هر زمانی از روز می توانید امگا 3 مصرف کنید اما برخی از مطالعات نشان داده اند که اگر قرص امگا 3 را در کنار غذاهای چرب بخورید، جذب بهتری در بدن خواهد داشت.

عوارض قرص امگا 3 چیست؟

قرص روغن ماهی یا امگا 3 در صورت مصرف بیش از حد ممکن است با نفخ معده، حالت تهوع، استفراغ، اسهال یا بوی بد دهان همراه باشد اما به طور کلی در اکثر افراد هیچ نوع عارضه جانبی را ایجاد نمی کند.

بهترین مارک قرص امگا 3 کدام است؟

قرص های امگا 3 بدون جیوه بسیار پرطرفدار هستند. از میان بهترین مکمل های امگا 3 می توان به این موارد اشاره کرد: کپسول ژلاتینی امگا 3 بدون جیوه او پی دی فارما، کپسول امگا 3 بدون جیوه زهراوی، کپسول روغن ماهی امگا 3 فرمولیتد ساینسز بدون جیوه.

میزان مصرف قرص امگا 3 چقدر است؟

آقایان بزرگسال روزانه به 1.6 گرم امگا 3 و زنان به 1.1 گرم امگا 3 نیاز دارند. قرص امگا 3 را معمولا روزانه 1 عدد باید مورد استفاده قرار داد.

امگا 3 برای پوست چه فوایدی دارد؟

امگا 3 در رفع خشکی پوست موثر بوده، از چین و چروک جلوگیری می کند و برای ترمیم زخم ها و جای سوختگی نیز می توان از آن بهره گرفت.

آیا می توان امگا 3 مورد نیاز بدن را می توان به طور کامل از مواد غذایی دریافت کرد؟

بله؛ اگر 2 یا 3 بار در هفته از ماهی های چرب استفاده می کنید نیاز بدن شما به امگا 3 به طور کامل برطرف می شود. امگا 3 در برخی منابع گیاهی مثل بذر کتان و گردو نیز وجود دارد.